Kartki Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Czat Opowiadania Perełki
Znaczenie postu

     Przeczytałem ostatnio przykazania kościelne w nowej wersji. Bo myślę tak sobie, że jak są zmienione, to należy te nowe poznać i zastosować. Przeczytałem czwarte i dowiedziałem się, że jest post, ale słyszałem, że nie zawsze obowiązuje. Ze można zamienić post na dobry uczynek, jak w Niemczech. Ogólnie to przykazanie jest niekonkretne. Wszyscy dookoła tego postu w piątki nie zachowują, jedzą mięso, kebaby i hot-dogi. Czy mógłby Ksiądz napisać, co mnie obowiązuje, a co nie?

     Czwarte przykazanie kościelne w nowej formule poucza, że w dni pokuty wyznaczone przez Kościół wierni są zobowiązani powstrzymać się od spożywania mięsa i zachować post.

     Post ma wielkie znaczenie duchowe. Pan Jezus powiedział, że pewien rodzaj złych duchów można wyrzucić tylko modlitwą i postem (Mk 9, 29). Niemniej post w różnych regionach świata i w różnych kulturach miewa różne odcienie. Przepis o poście brzmi niekonkretnie, gdyż episkopaty poszczególnych krajów mają prawo dookreślać warunki postu. Chodzi o uszanowanie obyczajów lokalnych kościołów.

     Katolików mieszkających w Polsce obowiązuje post jakościowy, czyli powstrzymanie się od jedzenia pokarmów mięsnych we wszystkie piątki w roku, o ile nie przypada tego dnia jakaś uroczystość i w Wigilię Narodzenia Pańskiego, o ile nie wypada w niedzielę. W dwa dni w roku obowiązuje obok postu jakościowego post ilościowy. Ma to miejsce w Środę Popielcową i w Wielki Piątek. Ilościowy post polega na jednym posiłku dziennie do syta. Możemy się najeść jeden raz. Wolno przyjąć trochę pokarmu w innych porach dnia, ale tak, aby w dalszym ciągu'odczuwać głód. Chodzi o temperowanie zachcianek, przytarcie nosa swojej zmysłowości.

     Post jakościowy obowiązuje tych, którzy ukończyli 14. rok życia, natomiast do zachowania postu ilościowego zobowiązani są wszyscy wierni, którzy ukończyli 18. rok życia, a nie rozpoczęli 60. roku. Oczywiście dobrowolnie można pościć przed 14. i po 60. roku życia.

     Zasada dyspensy, o której wspomniał Pan w liście, dotyczy postu w piątki. Nie należy się zwalniać z postu w Popielec i Wielki Piątek. Zwolnienie, czyli dyspensa od postu piątkowego, dotyczy osób, które stołują się w zakładach żywienia zbiorowego i nie mają możliwości wyboru potraw bezmięsnych. W różnych okolicznościach losowych można też o dyspensę poprosić proboszcza danego miejsca. W sytuacji, kiedy korzystamy z dyspens, dobrze jest brak postu zastąpić modlitwą albo jałmużną. Chodzi o to, aby jedno dobro - post - zostało zastąpione drugim dobrem, a nie było pominięte.


ks. Marek Kruszewski


Tekst pochodzi z Tygodnika

9 sierpnia 2009


Listy starego anioła do młodego Listy starego anioła do młodego
Janusz Pyda OP
Książka Janusza Pydy OP – podobna w formie i bliska pod względem treści "Listom starego diabła" C.S. Lewisa – pozwala w sposób swobodny i przystępny, ze swadą, ironią i poczuciem humoru poruszyć wiele ważnych dla współczesnego człowieka i chrześcijanina tematów.... » zobacz więcej


      Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
Daj plusika:
[ Strona główna ]
Miłość czy MIŁOŚĆ? Czyli sztuka chodzenia ze sobą Miłość czy MIŁOŚĆ? Czyli sztuka chodzenia ze sobą
Katarzyna Jarosz, Tomasz Jarosz
Jest tak wiele pytań na temat miłości, które zadajesz sobie codziennie. Czy czasami masz wrażenie, że te pytania są bez odpowiedzi? Mamy dla Ciebie rozwiązanie... » zobacz więcej
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2014 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej